Урок 3 за романом ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУ
Тема. Печорін і байронічний герой. Печорін і Онєгін.
Мета: узагальнити образ Печоріна; розкрити трагедію обдарованої особистості
в умовах самодержавства; показати схожість і контрастність образів
Печоріна, Онегіна, «байронічного героя»; розвивати аналітичне
мислення, творчі здібності учнів; виховувати в учнів потребу критичного
ставлення до себе, прагнення до внутрішнього самопізнання, культуру
спілкування.
Обладнання: Портрет, текст роману М.Ю.Лермонтова, таблиця «Сутність особистості
Печоріна», схема «Кола Вена», репродукції картин В.Сєрова,
М.Врубеля, І.Рєпіна, П.Соколова, Б.Дєхтєрьова.
Тип уроку: розвитку зв’язного мовлення.
В себя ли заглянешь? – там прошлого нет и следа:
И радость, и муки, и все там ничтожно…
И жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг, -
Такая пустая и глупая шутка…
М.Ю.Лермонтов
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
Бесіда:
- Назвіть характерні ознаки романтичного героя.
- Після виходу в світ якого твору в літературі з’явилося поняття «байронічний герой»? Дайте характеристику такого героя.
- У яких вивчених раніше творах зустрічаються персонажі з ознаками «байронічного героя»?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Настав час підбити підсумки нашої роботи над образом Печоріна, дати відповідь на запитання: «Що ж він за людина, герой роману і герой свого часу?»
Печорін – це герой одного з тих романів,
В которых отразился век,
И современный человек
Изображен довольно верно
С его болезненной душой,
Себялюбивой и сухой,
Мечтанью преданной безмерно,
С его озлобленным умом,
Кипящим в действии пустом.
Печорін – продукт епохи краху ідеалів, його час – 30-40 роки ХІХ століття. На Ми вже говорили, що на формування задуму Лермонтова – створити образ «героя свого часу» вплинув роман О.Пушкіна. Але якщо говорити про спільні риси Онегіна, Печоріна і Чайльд-Гарольда (герой поеми Байрона), то слід визнати їх багато у чому подібними, проте й суто індивідуальними.
ІІІ. Робота над темою уроку
Робота з таблицею (підготовленою вдома):
Сутність особистості Печоріна
Печорін – герой свого часу |
Печорін – байронічний герой |
Печорін – зайва людина у своєму поколінні |
Розумна, спостережлива людина, яка розбирається в людях, здатна до самоаналізу, саморозвитку. |
Герой – бунтар, він знаходиться у глибокій суперечності не тільки із суспільством, але й із самим собою; рано стомився життям; роблячи певні вчинки не помічає, що робить боляче тим, хто його любить; самотній. |
Втрутився в життя та справи контрабандистів; порушив спокій горців, став винуватцем смерті Бели та її батька; убив на дуелі Грушницького; образив Максима Максимовича; спричинив страждання Мері та Віри. Він нікого не може зігріти своїм серцем, тому всюди наштовхується на непорозуміння із суспільством, яке його й відштовхує, «викидає» із свого кола. |
Бесіда:
- Якими є основні риси характеру Печоріна?
- Назвіть риси байронічного героя, які ви помітили в образі героя роману М.Лермонтова.
- Що, на вашу думку, заважає Печоріну жити повноцінним життям?
- Перечитайте епіграф до уроку. Чи можна стверджувати, що ці слова про Печоріна? Доведіть свою думку.
Робота над картинами
- Уважно розгляньте репродукції картин відомих художників.
- Хто з художників відтворив образи Печоріна й Онєгіна, які найбільш відповідають вашому уявленню?
- Чи є зовнішня схожість між цими двома персонажами?
- На думку психологів, перше враження про людину складається протягом 7 секунд. За зовнішніми ознаками, хто з героїв викликає більшу довіру?
Складання схеми «Кола Вена»
- Які риси характеру, погляди на життя єднають героїв Пушкіна, Лермонтова, Байрона?
- Чим різняться ці персонажі?
- Чи відрізняється ставлення до дуелі Печоріна та Онегіна? Чим?
- Як герої вирішують проблеми особистого щастя?
- Чи можна назвати Печоріна та Онегіна «зайвими людьми» у своєму поколінні?
- Чому обох героїв називають «героями свого часу»?
ІV. Рефлексія
Складання сенкану на основі образу Печоріна.
Сенкан – неримований вірш, що складається з 5-ти рядків:
- Тема (іменник)
- Опис (2-3 прикметники)
- Дія (2-3 дієслова)
- Ставлення (фраза з 4 слів)
- Перефразування сутності (1 слово)
Приклади сенканів, складених учнями.
Печорін Печорін
розумний, спостережливий відчайдушний, ризикований
діє, помиляється, аналізує кохає, дивує, розчаровується
людина у постійному пошуку шукає істину в житті
самотній. «зайвий».
Печорін
благородний, вразливий
бунтує, суперечить, експериментує
розбиває оточуючим серця байдужістю
нещасний.
V. Домашнє завдання:
Колективне завдання. Написати міні-твір «Який він – герой мого часу?»
Для роботи у групах. Дібрати цитати для характеристики жіночих образів роману; наочний матеріал до портретної характеристики героїнь (ілюстрації, репродукції картин художників); класичну музику відповідно до характеру героїнь роману:
1 група до образу Бели;
2 група до образу Мері;
3 група до образу Віри.