Вчителю суспільство ввіряє найдорожче і найцінніше – дітей, свою надію, своє майбутнє.
Вчитель має бути джерелом радісного пізнавального і морального зростання своїх учнів. Жодна інша професія не ставить таких вимог до людини. Змінюються умови й засоби виховання, та незмінним залишається головне призначення педагога – навчити людину бути Людиною.
Сьогодення вимагає від сучасної людини бути усебічно розвиненою, творчо мислити, приймати креативні, оригінальні рішення. Тому одним із головних завдань навчально-виховного процесу школи є створення належних умов для виявлення нахилів та максимального розвитку здібностей учня.
Розвивати творчу особистість має можливість лише вчитель, який сам здатен і має бажання творити. Педагог повинен володіти ораторським мистецтвом, мати артистичні дані, уміння емоційно декламувати твори, створювати власні творчі доробки.
Урок літератури – це своєрідний спортзал, в якому тренуються серце і душа.
Найважливішим засобом розвитку особистості, її життєвої компетентності є навчання в дії. Урок літератури – це співтворчість учителя й учня, діяльність яких ґрунтується на взаємодії, що забезпечує найбільшу сприйнятливість і відкритість до впливу один на одного. Тому сутність роботи з розвитку творчої особистості учня полягає в організації життя дитини, де однією з важливих функцій є стимулювання позитивної мотивації кожного учня в процесі організації різних видів діяльності.
На уроках літератури у третьому тисячолітті повинні пропонуватися різні шляхи роботи з твором, подаватися цікаві і складні уявлення про
художню модель світу, породжувані перекодуванням літературних текстів на художню метамову інших мистецтв і навпаки.
Вивчення світової літератури у зв’язках з різними видами мистецтв дає можливість учням найбільш повно осягнути глибинний зміст твору та зосередити увагу на емоційно-творчому сприйнятті художнього тексту.
Тим самим література, музика та образотворче мистецтво всебічно й повно охоплюють духовне життя людини, а їх різні поєднання дають змогу передати взаємозв’язок процесів, що в ньому відбуваються.
Вчитель - це скульптор духовного світу юної особистості. Тому це покликання вимагає постійної творчості, невтомної роботи думки, великої душевної щедрості, любові до дітей, безмежної вірності своїй справі.