Персональний сайт Думбай Тетяни Миколаївни
 Урок 2 за романом ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУ

Урок 2 за романом ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУ

Тема.                   Печорін  –  герой  свого  часу.   Суперечливість  натури  головного   героя.

                            Майстерність  автора  у  розкритті  характеру  Печоріна.

 

Мета:                 поглибити  знання  про  романтизм;  допомогти  учням  зрозуміти  мотиви

                            вчинків  героя,  витоки  його егоїзму, трагедію «зайвої людини»; розкрити

                            суттєвий   зміст   головного   героя  з  навколишнім  світом;    вчити  учнів

                            вирізняти   в   художньому  творі  епізоди,   важливі   для   характеристики

                            героїв; розвивати  навички аналізу художнього твору, критичне мислення;

                            виховувати почуття відповідальності за свої  вчинки.   

 Обладнання:    портрет  М.Ю. Лермонтова,  текст роману,   ілюстрації   до  твору   «Герой

                           нашого  часу» (В.Сєрова,  М.Врубеля,  Д.Шмаринова);  музичні композиції

                           до   фільму   «Герой нашого часу»;    аркуші  формату  А2,    маркери   (для

                           групової    роботи).  

 

Тип уроку:       проблемний урок з елементами дослідницької роботи    

                                                                   История души человеческой,

                                                                                 хотя бы самой мелкой души, едва ли

                                                                                                       не любопытнее и не полезнее истории

                                                                              целого народа, особенно когда она –

                                                                            следствие наблюдений ума зрелого

                                                над самим собою…

 

 

М.Ю.Лермонтов

 ПЕРЕБІГ УРОКУ

 

І.  Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності

     Звіти груп про виконану роботу

       1 група.    Завдання: дібрати цитатний матеріал для доведення відповідності твору

                         його жанровим  ознакам.

       Досліджуючи морально-психологічні, філософські проблеми твору, учні спиралися на образ Печоріна.

Морально-психологічні проблеми твору:

Байдужість

  • «…Какое мне дело до радостей и бедствий человеческих…» («Тамань»)

 

Суперечливість натури

 

  • «У меня врождённая страсть противоречить; целая моя жизнь была только цепь грустных и неудачных противоречий сердцу или рассудку… Чувство неприятное, но знакомое пробежало по моему сердцу; это чувство было «зависть»; я говорю смело «зависть», потому что привык себе во всём признаваться…» («Княжна Мери»)

Бажання мати вплив на інших людей

 

  • «Следствие того скверного, но непобедимого чувства, которое заставляет нас уничтожать сладкие заблуждения ближнего, чтоб иметь мелкое удовольствие сказать ему, когда он в отчаянии будет спрашивать, чему он должен верить…» («Княжна Мери»)

Внутрішній аналіз

  • «Глупец я или злодей, не знаю;.. во мне душа испорчена светом, воображение беспокойное, сердце ненасытное; мне все мало; к печали я так же легко привыкаю, как к наслаждению, и жизнь моя становится пустее день ото дня; мне осталось одно средство:путешествовать». («Бэла»)
  • «…Я уже прошёл тот период жизни душевной, когда ищут только счастия, когда сердце чувствует необходимость любить сильно и страстно…одной постоянной привязанности мне было бы довольно: жалкая привычка сердца!..» («Княжна Мери»)
  • «Я часто себя спрашиваю, зачем я так упорно добиваюсь любви молоденькой девочки… и на которой никогда не женюсь?» («Княжна Мери»)
  •  «Я иногда себя презираю… не оттого ли я презираю и других?.. Я стал не способен к благородным порывам…» («Княжна Мери»)

 

  • «Во мне два человека: один живёт в полном смысле этого слова, другой мыслит и судит его…» («Княжна Мери»)

Філософські проблеми твору

Пошуки свого місця у житті

 

  • «Что делать?.. всякому своя дорога… Удастся ли ещё встретиться – Бог знает!..» («Максим Максимыч»)

Призначення людини у світі

 

  • «Что ж? умереть так умереть! Потеря для мира небольшая; да и мне самому порядочно уж скучно… Пробегаю в памяти всё моё прошедшее и спрашиваю себя невольно: зачем я жил? Для какой цели я родился?» («Княжна Мери»)

Сутність людської особистості

 

  • «…Мы не способны более к великим жертвам ни для блага человечества, ни даже для собственного нашего счастия, потому что знаем его невозможность и равнодушно переходим от сомнения к сомнению, как наши предки бросались от одного заблуждения к другому, не имея, как они, ни надежды, ни даже  того неопределённого, хотя и сильного наслаждения, которое встречает душа во всякой борьбе с людьми или судьбою…» («Фаталист»)

       2 група.    Завдання: підготувати цитатний матеріал для характеристики образу

                                          Печоріна.

Учні склали цитатну характеристику головного героя, оформивши її у таблицю:

Назва повісті

портрет

Дії, вчинки

Риси вдачі

Внутрішні міркування

Ставлення оточуючих до Печоріна

Ставлення Печоріна до оточуючих

Вплив Печоріна на оточуючих

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       3 група.    Завдання: дослідити походження прізвища Печорін.

       Лермонтов писав свій роман з постійною орієнтацією на Пушкіна. Це підкреслюється навіть у прізвищі героя: Печорін – Онегін (Печора й Онега – дві північні річки у Росії, які протікають порівняно недалеко одна від одної). Проте Печорін, на відміну від Онегіна, зображений як особистість незвичайна, наділена могутньою волею, високорозвиненим розумом і – найголовніше – прагненням до самоаналізу.

 

 4 група.    Завдання: Дібрати репродукції картин художників, музичні композиції за 

                        сюжетом роману М.Лермонтова

        Ми підготували наступні матеріали: репродукції картин В.Сєрова «Печорін і Максим Максимович», М. Врубеля «Дуель», Д.Шмаринова «Печорін на дивані» та музичні композиції, які використані у кінофільмі «Герой нашого часу».

        Робота над епіграфом до уроку

-         Поясніть, як ви зрозуміли слова М.Ю.Лермонтова?

 

-         Чи згодні ви зі словами митця, що пізнання внутрішнього світу окремої особистості є більш цікавим, ніж пізнання історії цілого народу? Обґрунтуйте думку.

 

ІІ. Робота над темою уроку

  • Робота над репродукціями картин В.Сєрова, М.Врубеля, Д.Шмаринова (під час цієї роботи учні прослуховують музичні композиції, підготовлені 4-ю групою учнів):

-          Чи відповідає образ Печоріна на картинах відомих художників вашим уявленням?

-          Не знаючи  характеру героя, що б ви могли про нього сказати, розглядаючи портрет?

-          Які моменти життя героя  відтворено у картинах відомих художників? На вашу думку, чому М.Врубель, В.Сєров, Д.Шмаринов проілюстрували саме ці епізоди роману?

-          Чи допомагав музичний супровід створити уявлення про героя? Яким чином?

 

 §  Дослідницька робота у 5 групах

Алгоритм діяльності:

  1. Протягом 10 хв. кожна група працює над окремою повістю роману (досліджує текст).
  2. Протягом 5 хв. готує презентацію: на аркушах паперу відтворює схематичну відповідь на запитання, висновок. Під час презентації на  кожне твердження наводиться цитата з тексту.

 

  1. Протягом  наступних 5 хв. представник групи презентує результати досліджень. 
Середа, 24.04.2024, 20:13
Приветствую Вас Гість
Главная | Регистрация | Вход
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Наш опрос
Откуда Вы узнали о сайте?
Всього відповідей: 68
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Copyright MyCorp © 2024
    Створити безкоштовний сайт на uCoz